Olivia Colman och Romas regissör Alfonso Cuaron TT
Kultur

The Favourite och Roma vinnare på Bafta Awards

Filmen ”Roma” utsågs till bästa film på Bafta Awards i London i kväll. Utöver detta prisades filmen även för bästa regissör, bästa foto och bästa icke engelskspråkiga film.

Kostymdramat ”The Favourite” av regissören Yorgos Lanthimos blev galans stora vinnare och kammade hem sju priser. Bland annat vann Olivia Colman pris för bästa kvinnliga huvudroll och Rachel Weisz för bästa kvinnliga biroll.

Priset för bästa manliga huvudroll gick till Rami Malek för sin roll i "Bohemian rhapsody".

Alla vinnarna på Bafta Awards

Bästa film: "Roma"

Bästa regissör: Alfonso Cuarón, "Roma"

Bästa originalmanus: "The favourite", Deborah Davis och Nick McNamara

Bästa manus efter förlaga: "BlacKKKlansman", Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel och Kevin Willmott

Bästa kvinnliga huvudroll: Olivia Colman, "The favourite"

Bästa manliga huvudroll: Rami Malek, "Bohemian rhapsody"

Bästa kvinnliga biroll: Rachel Weisz, "The favourite"

Bästa manliga biroll: Mahershala Ali, "Green book"

Bästa brittiska film: "The favourite", Yorgos Lanthimos, Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Deborah Davis och Tony McNamara

Bästa dokumentär: "Free solo", Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Shannon Dill och Evan Hayes

Bästa animerade film: "Spider-man: Into the spider-verse", Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman och Phil Lord

Bästa icke engelskspråkiga film: "Roma", Alfonso Cuarón och Gabriela Rodríguez

Bästa originalmusik: "A star is born", Bradley Cooper, Lady Gaga och Lukas Nelson

Bästa foto: "Roma" Alfonso Cuarón

Bästa redigering: "Vice", Hank Corwin

Bästa produktionsdesign: "The favourite", Fiona Crombie och Alice Felton

Bästa ljud: "Bohemian rhapsody", John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey och John Warhurst

Bästa kostym: "The favourite", Sandy Powell

Bästa specialeffekter: "Black panther", Geofrrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack och Dan Sudick

Bästa debut av en brittisk författare, regissör eller producent: "Beast", Michael Pearce (författare/regissör) och Lauren dark (producent)

Bästa brittiska kortfilm: "73 Cows", Alex Lockwood

Bästa brittiska animerade kortfilm: "Roughhouse", Jonathan Hodgson och Richard Van Den Boom

Bästa hår och smink: "The favourite", Nadia Stacey

Bästa brittiska bidrag till filmindustrin: Elisabeth Karlsen och Stephen Woolley, Number 9 Films

Toppnyheter

Välj organisation

Få nyheter från den organisation du väljer