Stockholmsbörsen föll tungt på måndagen i likhet med de globala börserna efter förnyad virusoro. Vid stängning noterades de ledande indexen på tydliga minus:
• OMXSPI: –1,8 procent
• OMXS30: –2,2 procent
Det största orosmolnet var nyheterna om en ny mer smittsam covid-mutation som kom från Storbritannien i helgen. Flera EU-länder har redan stängt gränserna till landet som också befinner sig i dödläge i brexitförhandlingarna.
På måndagseftermiddagen meddelade inrikesminister Mikael Damberg (S) att Sverige stänger gränsen mot både Danmark och Storbritannien som en följd av virusmutationen.
Att USA:s kongress till slut enades om ett nytt stödpaket på 900 miljarder dollar i helgen överskuggas alltså helt av virusnyheterna.
För OMXS30 var dagens nedgång den största på nära två månader. De defensiva bolagen Essity och Getinge placerade sig i toppen av indexet med tapp på 0,2–0,3 procent. I motsatt ände syntes Tele2, Nordea, Telia och Electrolux som alla föll 3–4 procent.
Livsmedelsbolaget Midsona hörde till dagens vinnare och lyfte 6,6 procent efter en köprekommendation i DI.
Vicore Pharmas läkemedelskandidat C21 uppges återställa lungfunktionen i samband med covid-19, enligt en studie. Aktien rusade 26 procent på nyheten.
Teknikkonsulten Sweco föll 5,7 procent efter en nedskrivning på 290 miljoner kronor kopplat till den tyska projektportföljen.