I sitt sista första maj-tal som LO:s ordförande krävde Karl-Petter Thorwaldsson bland annat en ny kurs i svensk arbetsmarknadspolitik för att undvika massarbetslöshet.
– Våra ojämlika villkor, till exempel i boendestandard och arbetsvillkor, har i denna epidemi visat sig vara direkt dödliga, säger han i talet som sändes via Facebook och Youtube.
LO kräver en ny kurs för Sverige när krisen är över, bland annat vill man att de tillfälliga förändringarna av a-kassan som genomförts på grund av coronakrisen permanentas.
Det är oklart vem som tar över efter ”Kålle” när han stiger av posten som LO-ordförande efter åtta år. Handels ordförande Susanna Gideonsson är enligt förhandssnacket favorit, skriver DN.