Att Folkhälsomyndigheten inte accepterat allvaret med den asymtomatiska smittan är en stor anledning till att vi fått så stor samhällsspridning i Sverige, säger Fredrik Elgh, professor i virologi och klinisk mikrobiologi, till Aftonbladet.
En studie av Lars Engstrand, professor vid Nationellt Pandemiskt Centrum, visar att 4,4 procent av personalen på Stockholms äldreboenden bar smittan utan att ha några symtom, och att hälften av dem aldrig fick några symtom.
– Den är lika allvarlig som all annan smitta. Asymtomatiskt smittade kan bära lika mycket virus som sådana med symtom och kan också vara superspridare, säger Elgh.
Men enligt Agnes Wold, professor i klinisk bakteriologi, är det svårt att veta vilka som är helt asymtomatiska då symtomen kan vara diffusa.