Myndigheten Svenska kraftnät kan lösa effektbristen i södra Sverige för en bråkdel av de pengar som energiminister Anders Ygeman (S) har tilldelat Eon i hans plan att lösa den skånska elkrisen, skriver DN.
Enligt uppgörelsen som Ygeman presenterade 2019 ska Eon få åtta miljarder kronor extra för att åtgärda krisen i södra Sverige.
Enligt DN skulle det kosta mellan 15 och 20 miljoner kronor om Svenska kraftnät fick uppdraget.
– Vi kallar arbetet för Åtgärdspaket Skåne. Det är en sjupunktslista. Vi ökar effekten med nära 500 Megawatt, vilket är i paritet med en stad i Uppsalas storlek. Det hanterar hela Eons prognostiserade effektuttag fram till 2024, säger Daniel Gustafsson på Svenska kraftnät till DN.
fPlus har berättat i flera reportage om elkrisens effekter för det svenska näringslivet.
– Det skulle kunna vara mer fördelaktigt att ha vår produktion i något annat EU-land på grund av problematiken kring elförsörjningen, säger Lars-Göran Nilsson på börsnoterade företaget Profilgruppen till fPlus.