Det låga ränteläget påverkar privatekonomin på flera sätt. Bland annat är bolåneräntorna låga, men även räntorna på sparkontot hålls nere av reporäntan.
Det mesta tyder på att Riksbanken kommer hålla räntan låg ett bra tag framöver.
SPP:s sparekonom Shoka Åhrman säger till SvD att de som har stora lån på sin bostad bör överväga att amortera ned sina lån nu när när räntekostnaderna är låga.
– Man kan till exempel sikta på att få ned lånen så att de inte är större än 70 eller 50 procent av bostadens värde. På det viset minskar man risken i sitt boende.
Men om ditt boende inte är så högt belånat kan det vara mer förmånligt att placera pengarna på aktiemarknaden.
– Med tanke på det låga ränteläget finns det heller inte så många alternativ till aktier för den som vill få lite avkastning, säger Shoka Årman till SvD.
Men när man placerar sina pengar på börsen gäller det att vara medveten om riskerna.
– Tänk också på att vi just nu är i en väldigt speciell situation på grund av coronakrisen. Aktiemarknaden reagerar inte alltid på vanligt sätt, säger Shoka Årman till SvD.