Astra Zenecas leveranser av covid-19-vaccin till EU kommer att bli drygt 60 procent lägre än tidigare angett under det första kvartalet. Det har bolaget uppgett för EU under fredagen, enligt en källa till Reuters.
Orsaken uppges vara produktionsproblem vid partnern Novaseps fabrik i Belgien, uppger en EU-källa enligt nyhetsbyrån.
I stället för 80 miljoner doser väntar man sig nu kunna leverera 31 miljoner doser till unionen under årets tre första månader. På grund av produktionsproblemen kan Astra Zeneca inte säga något om de 80 miljoner doser som utlovats även i det andra kvartalet, erfar Reuters.
Stefan De Keersmaecker, EU-talesperson i hälsofrågor, bekräftar för AFP att läkemedelsbolaget ändrat prognosen för vaccinleveranserna.